The Little Prince

The Little Princeشازده کوچولو رو دیدم بالاخره! چیزی که موقع دیدنش یادم افتاد این بود که اون کتاب جیبیشو چیکار کردم  و الان کجاست دقیقا ؟! :| که البته هنوزم نفهمیدم :|
قشنگ بود، خوشم اومد ! خیلی دلم می خواست، ببینم از شازده کوچولو، چه انیمشنی ساختن. همون اوّل که با تصویر همون نقاشی مار شروع شد، خوشحال شدم که قراره طبق خود داستان کتاب پیش بره ... یکم که گذشت، دیدم که نه، در کنار داستان اصلی، یه داستان موازی هم قراره نشون داده بشه ! خب باشه اوکی مشکلی نیست ! تا وسطای کار، همه چی خوب و عالی بود! مخصوصا قسمتایی که داستان خلبان و شازده بود و حالت انیمشن های استاپ موشن داشت! خیلی خوب بود، حس و حال کتاب داشت.
در همین وسطای کار، برخلاف انتظار من، داستان اصلی شازده تموم شد و اینجا بود که آقای فیلمنامه نویس داستان موازی خودش رو به طور کامل با داستان اصلی پیوند زد و درواقع دوتا داستان رو یکی کرد...  به شخصه هیچ مشکلی با این قضیه نداشتم و اتفاقا خیلی هم لذت بردم، چون داستان اون دختر کوچولو، هم خیلی جذاب پیش میرفت و هم تناسب خوبی با داستان اصلی داشت. اما درست از اونجایی که دختر کوچولو تصمیم گرفت، تا سوار هواپیما بشه و بره دنبال شازده، افت فیلم به نظرم شروع شد ! حالا اینجا هم گفتم خب باشه، مشکلی نیست؛ نهایتش میره شازده کوچولو رو می بینه و بعدشم یهو از خواب می پره و از این چیزا :| اما چی میشه ؟ دختر کوچولو هواپیما رو راه می ندازه و میره شازده کوچولو رو پیدا می کنه ! اونم نه شازده کوچولو رو بلکه اقای شازده رو پیدا میکنه ! مشکل اصلی من با این انیمشن، فقط و فقط حضور همین آقای شازده بود ! حالا بازم میگیم، اوکی مشکلی نیست؛ با آوردن آقای شازده، میخواستن، اون جمله ی  بزرگ شدن مهم نیست، فراموش کردن مهمه رو به نوعی نشون بدن و روش تاکید کنن که بازم میگیم باشه ! اما جدا چرا باید شخصیت آقای شازده ، یه شخصیت خنگ و دست و پا چلفتی باشه ؟! این کار به نظرم واقعا حرکت اضافی بود که اصلا نپسندیدمش ! میخواین شخصیت بامزه و بانمک به سبک کارتونای دیزنی اضافی کنید، خب باشه مشکلی نیست؛ یکم عروسک روباه رو پررنگ تر کنید! هر جا که دختره از عروسک روباهه سوالی می پرسید فقط سرشو تکون میداد که من نمیدونم :|  چقدم با نمک شده بود اتفاقا عروسکه !:دی
مورد دیگه ای که بود، صاحبای بقیه ستاره ها بودن، مثل پادشاه و مرد خودشیفته که توی همین نیمه ی پایانی انیمشن، اونها رو از حال نماد، خارج کردن و هر کدوم رو یک شخصیت کردن. که اتفاقا اینو پسندیدم ! چون جالب شده بود ! به نظرم نکته ی مثبت نیمه ی دوم انیمشن، همین ستاره یا شهری بود که تاجر توش حکومت میکرد ! اون شهر و آدماشو خیلی خوب نشون داده بودن؛ اما متاسفانه، قضیه ی آقای شازده اصلاً توجیه نشد !
برداشت من از اون بخش این بود که؛ سیستم حکومت و آموزشی مدرن امروزی  باعث شده تا بچه ها پیوندشون را باخاطرات و زیبایی ها از دست بدن و همرو تبدیل به آدم های برنامه ریزی شده و ماشینی تبدیل بکنن! و در کنار اینها هم داره به طبیعت و زیبایی هاش ( ستاره ها) آسیب میزنه و اونهارو چیزهای بی ارزشی میخونه که باید از بین برن تا چیز های باارزش (گیره های کاغذ)  تولید بشن!
به خاطره همینه که میگم تو این قسمت خیلی خوب عمل کردن و انتفادشون رو خیلی قشنگ ابراز میکنن ودر واقع همون پیام کتابش که میگه از دنیای بزرگترها باید دور شد و کودکی رو فراموش نکرد  رو به خوبی بیان میکنن ! اما میگم، با اینحال خود اقای شازده خیلی جور درنمیاد با این قضیه ! یعنی مثلا اگه نشون میدادن، شازده کوچولو رو زندانی کردن بعد دختره میرفت نجاتش میداد، خیلی متناسب تر بود تا اینکه نشون بدن شازده کوچولو بزرگ شده و داره برای تاجر کار میکنه !


با اینکه شاید به نظرم یکم، در بخش دوم فیلم ضعیف عمل کردن؛ اما با اینحال، پایانبدی رو پسنندیم ! هرچند که کلیشه ای بود یکم، ولی مناسب بود ! اونجایی که دختره میره پیش خلبان پیر و کتابچه ای رو که از داستانش درست کرده و بهش میده؛  به نظرم یه جوری توجیه ایه برای اینکه شب قبل، دختر میره توی هواپیما و کاغذ هارو پیدا میکنه و میشینه با دوباره خوندن و مرتب کردنش، وارد اون سفر خیالی میشه و میره شازده کوچولو  رو میبینه ! که این هم خیلی خوب بود  !
مجموعاً از انیمشنش خوشم اومد و پسندیدمش ولی حیف که با اینکه خیلی شروع خیلی عالی داشت، نتوسنت این روند رو تا آخر داشته باشه و دچار افت شد. خلاصه بخوام بگم: بخش اول تا وسط انیمشن، به شدت خلاقانه و خوش ساخت بود، اما درست بعد از اون وارد افت و کلیشه ای شدن میشه و در انتها هرجوری هست به خوبی جمعش میکنه و نمیذاره کل داستان نابود و  تبدیل یه انمیشن معمولی بشه . مجموعا؛ ایده و ساختارش قوی بود، اما پرداخت بعضی جاها خوب و بعضی جاها متوسط بود ! که این ها همه  مساوی میشه با یه انمیشن خوب فرانسوی !
.......پ.ن : تعداد عکسا زیاد شد :)) تازه بازم از اسکرین شات ها موند :| تصویربرداریشون خیلی خوب آخه :|